Haber

10 kişiyi enkazdan çıkaran itfaiye müdürü: Allah bir daha böyle acılar yaşatmasın

MALATYA ve Adıyaman’da arama kurtarma çalışmalarına katılarak enkaz altından 10 kişiyi çıkaran Ordu Büyükşehir Belediyesi itfaiye ekipleri, çalışmalarını tamamlayarak şehre döndü. İtfaiye Şube Müdürü Ali Güneş, “Allah bir daha böyle bir acıyı kimseye yaşatmasın” dedi.

Kahramanmaraş’ta 6 Şubat’ta meydana gelen depremlerin ardından Türkiye’nin birçok ilinden harekete geçen itfaiye ekipleri, bölgede enkaz altında kalanları kurtarmak için seferber oldu. Malatya ve Adıyaman’da enkaz altında kalanlar için arama kurtarma çalışmaları için bölgeye giden Ordu Büyükşehir Belediyesi itfaiye ekipleri, çalışmalarını tamamlayarak şehre döndü. İtfaiye Şube Müdürü Ali Güneş, deprem bölgesinde saniyeler içinde yarıştıklarını ve bir kişiyi kurtarmak için büyük çaba sarf ettiklerini söyledi. Güneş, “25 kişilik ekiple gittik ama ilk gördüğümüz bir alan vardı ve ara sokaklarda 12 bina yıkıldı. Vatandaşlar elleriyle yakınlarını enkazdan çıkarmaya çalışıyordu. ” 25 kişilik grubu en fazla üçe bölmek zorunda kaldık ama ekibimizi 8’e kadar böldüğümüz anlar oldu. Bize gelip ‘Akrabalarımız da var’ diyen kimseyi geri çevirmedik” dedi.

‘PARA, PULLA, OFİS VEYA KONUM İLE İFADE EDİLEMEZ’ Bir insanı enkazdan canlı çıkarmanın duygularını dile getiren Ali Güneş, “Yaşadığımız stres çok büyük. kaygı ve kaygı gerçekten bize dünyanın en büyük mutluluğunu veriyor. Orada yaşadığımız mutluluk parayla, pulla, rütbeyle, makamla ifade edilemez. Onun için tarif etmek mümkün değil. Dakikalarca bayıldık.” Ailelerinin akla geldiğini kaydeden Ali Güneş, “Enkaz altına girdiğimiz ilk andan itibaren orada bebeklerimizi, kardeşlerimizi, büyüklerimizi görünce ailemiz geliyor. enkazdan çıktım evimde çocuğumu düşünüyorum.Bütün arkadaşlarımız aynı özen ve hassasiyetle çıkıyorlar.tıkladık.inşallah oradaki insanların gönlünde yerimiz olur.çok acılarla geldik. Çantamızda dostluklar biriktiriyoruz.Bundan dolayı mutluyuz.” Ali Güneş, deprem bölgesinde eşi ve bebeği enkaz altında kalan baba ile yaşadığı duygusal sohbeti de anlatarak, şunları söyledi:

“Adıyaman’da çalışırken bir baba bana 2,5 yaşındaki kızı ve eşinin kaybolduğunu söyledi. Baba yanıma geldi ‘yardım edin’ dedi. Ben de bir kişiyi çıkaracağız dedim. Enkaz burada sonra sana geleceğim Ne zaman diye sordu saat 05.00’da yanınızdayım dedim Enkazdaki işimiz bittikten sonra babanızın dediği yere gittik saat 03.30’da içeriye girdik enkaz dedi.Çalışmaya başladık.Bizi göremedi.Çünkü binanın içine arka taraftan tünel kazdık.Yerin 5 kat altındayız ve o sırada üstümüzde 5 büyüklüğünde bir deprem oluyor. Tünelden sabah 6.30’da çıktık.Çalışmalarımız sonucunda çocuğumuzun ve annesinin depremin olduğu ilk anda öldüğünü gördük.Enkazdan bulduk,çıkardık.Geriye aldım. kollarım cenaze aracına.nasıl anlatılır bu acı.allah bir daha böyle bir acıyı kimseye yaşatmasın.”

haber-aksu.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu