İş

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıkladığı vergi desteğinin detayları belli oldu

ANKARA (İGFA) –Berber, terzi, bakkal, manav, kasap, taksici, dolmuşçu, servisçi gibi esnaftan gelir vergisi almayarak dünyada eşi benzeri olmayan bir düzenleme yaptıklarını belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, şu anda 837 bin esnafın gelirden faydalandığını söyledi. vergi muafiyeti ve KDV ödemeyin.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, bu yıl kolay yola tabi olma şartlarını yeniden düzenleyerek mevcut limitleri aştığı için gerçek vergilendirme yöntemine geçmek zorunda kalan esnafın kolay uyumdan yararlanmaya devam etmesini sağladıklarını vurgulayarak, bu muafiyet uygulamasına kolay yoldan gitmeyen 13 büyükşehirdeki çarşı esnafının menfaatlerini de dahil edeceklerini söyledi. bildirildi.

2021 yılı kazançlarından itibaren kolay yoldan vergilendirilen berberler, terziler, bakkallar, manavlar, kasaplar, taksiciler, dolmuşçular, servisçiler ve diğer esnafların menfaatleri gelir vergisinden muaf tutuldu. Bugün 837 bin esnaf bu muafiyetten yararlanırken KDV muafiyetinden de yararlanıyor.

Gelir Vergisi Kanunu’nda yer alan basit usule tabi olmanın genel ve özel şartlarının başında yıllık alım, satım ve brüt işletme gelirleri gelmektedir.

İletişim Başkanlığı’nın aktardığı habere göre, bu kapsamda 2023 yılı için belirlenen şartlara göre, malını olduğu gibi veya işledikten sonra satan, yıllık alış fiyatı 440 bin lirayı geçmeyen, yıllık satış fiyatı 700 bin lirayı geçmeyen ve diğer işlerle uğraşanların yıllık 220 bin lira geliri var. Bu işler birlikte yapılırsa yıllık geliri 440 bin lirayı geçmeyen esnaflar kolay usulden, çarşı esnafı da gerekli şartları sağlaması halinde kolay usule tabi olabilir.

Öte yandan Adana, Ankara, Antalya, Bursa, Eskişehir, Gaziantep, Mersin, İstanbul, İzmir, Kayseri, Kocaeli, Konya ve Samsun olmak üzere 13 büyükşehirde faaliyet gösteren 30 bin çarşı esnafı kolay bir yönteme tabi olamadı. Uygulanmakta olan mevzuat ile karşılaştırıldığında.

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati’nin gözetiminde yürütülen yasama çalışmasının ardından kısa süre sonra yayımlanması beklenen Cumhurbaşkanlığı Kararı ile bu illerde faaliyet gösteren pazar esnafının basit usulden yararlanmasının önü açılacak. .

Böylece Türkiye’deki yaklaşık 80 bin çarşı esnafının tamamı belirlenen yıllık satış vadeleri çerçevesinde kolay moda tabi olacak ve hakları gelir vergisinden muaf olacak.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu