Haber

Danimarka’da Kuran’a dayalı amellerin yasaklanmasına karşı muhalefet

Danimarka’da muhalefet partilerinin büyük çoğunluğu, hükümetin belirli durumlarda Kur’an yakmayı yasaklama planlarına karşı olduklarını beyan ettiler.

Sol görüşlü Milletler Cemiyeti’nden (EL) sağ görüşlü popülist Danimarka Halk Partisi’ne (DF) kadar dokuz muhalefet partisinden yedisi, “ifade özgürlüğünün her zaman diğerinden daha değerli olduğunu” vurgulayarak hükümetin planını yeniden gözden geçirmesini talep etti. dini dogma” ortak bildirisinde.

Son dönemde İsveç ve Danimarka’da sık sık tekrarlanan Kuran yakma eylemleri, İslam ülkelerinde kısmen şiddetli protestolara neden olurken, hareketlerin yaşandığı iki İskandinav ülkesiyle diplomatik krizlere neden oluyor.

Bunun üzerine Danimarka Dışişleri Bakanlığı, diğer ülke, kültür ve dinlere yönelik hakaretlerin önlenmesi için yasal yollara başvuracaklarını açıkladı. Bu bağlamda Dışişleri Bakanı Lars Løkke Rasmussen, yabancı ülkelerin büyükelçilikleri önünde Kuran yakma hareketlerini örnek gösterdi. Ancak Danimarka Dışişleri Bakanlığı, Kuran’a aykırı eylemlere müdahalenin anayasa ile korunan ifade özgürlüğü çerçevesinde yapılması gerektiğini vurguladı.

Muhalefet ise hükümetin planlarına karşı. Muhalefet politikacıları, Danimarka hükümetini ‘temel insan haklarını bile yerine getirmeyen ülkelerin baskısına boyun eğmekle’ suçluyor.

Bahse ilişkin Danimarka Radyosu’na açıklama yapan Adalet Bakanı Peter Hummelgaard, tepkilere rağmen hükümetin Kuran’a yönelik hareketleri kısıtlamakta kararlı olduğunu belirtti.

Danimarka ve İsveç’te din eleştirisi ifade özgürlüğü kapsamında değerlendirilirken, birçok İslam ülkesinde Kuran’ın aşağılanması ve kasten tahrif edilmesi saygısızlık, hakaret veya hakaret içeren davranış ve ifadeler kapsamında ödüllendirilmektedir. dini değerlere, kutsal metinlere, inançlara veya tanrıya karşı alay. (DW Türkçe)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu