Haber

Macaristan Başbakanı Orban, Putin’le tanışmaktan gurur duyduğunu söyledi

Macaristan Başbakanı Viktor Orban, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile yaptığı görüşmeden gurur duyduğunu söyledi.

Belçika’nın başkenti Brüksel’de düzenlenen Avrupa Birliği (AB) Başkanlar Zirvesi öncesinde açıklamalarda bulunan Macaristan Başbakanı Viktor Orban, geçtiğimiz hafta Çin’de düzenlenen III. Zirve’de açıklamalarda bulundu. Uluslararası Kuşak ve Yol Forumu çerçevesinde Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile görüşmesine ilişkin tepkilere yanıt verdi. Orban, “Her şeyi barış için yapmak istiyoruz. Bu nedenle Ruslarla tüm iletişim kanallarını açık tutuyoruz. Aksi takdirde barış şansı olmayacak. Bu bir stratejidir ve bundan gurur duyuyoruz. Toplantıda konuşacağız.” Barış adına ve barıştan yana, Avrupa’daki herkesin çıkarınadır.” “Sadece biziz” dedi.

Avrupa Birliği’nin Rusya’yı tecrit etme politikasına aykırı davranması nedeniyle sert eleştirilere maruz kalan Orban, AB içinde Ukrayna’da barış için aktif çaba gösteren tek liderin kendisi olduğunu söyledi.

Polonya’daki muhafazakar Hukuk ve Adalet Partisi’nin seçimleri kaybetmesiyle Avrupa’da yalnızlaşan aşırı sağcı Macaristan cumhurbaşkanı, parlamentonun İsveç’in NATO üyelik sürecini hâlâ onaylamaması nedeniyle AB içinde giderek artan bir baskı altında. Geçtiğimiz Pazartesi günü Orban, Macaristan’da Sovyet destekli iradeye karşı 1956’da yaşanan ayaklanmanın yıldönümünde yaptığı konuşmada Avrupa Birliği’ni “Sovyetler Birliği’nin başarısız bir parodisi” olarak nitelendirerek AB yetkililerinin tepkisini çekmişti. – BRÜKSEL

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu