Teknoloji

NASA’nın Keşif aracı Perseverance, 1 yıldır onunla yürüyen “evcil taş dostunu” kaybetti.

NASA’nın ıssız Mars’ta keşiflerine tek başına devam eden Perseverance aracı, bir yılı aşkın süredir onun arkadaşı olantopak bir taşla yolları ayırdı.

Geçtiğimiz baharda Perseverance’ın tekerleklerinden birinin fotoğrafında, geziciye giderken küçük bir taş eşlik ediyor. ortaya çıktı . Ancak yakın tarihli bir fotoğraf, tek başına bir alüminyum jantı gösteriyor ve aylarca direksiyona kaçak yolcu takılmamış. Twitter’daki haberler, NASA’nın Mars Bilim Laboratuvarı’ndaki gezegen jeoloğu, Perseverance’ın “evcil taşına” veda ediyor Gwénael Caravacatarafından doğrulanan

Hayranları, gezgin ve küçük arkadaşının maceralarını takip ettikçe, bu taşın etrafında önemli bir takipçi kitlesi oluşmuştur. Bu fanlar, taş, Tom Hanks’in Cast Away filminde denizde kaybolmadan önce ona yol arkadaşı olan ünlü kırmızı suratlı voleybol topu Wilson’a benzeterek.duyuruya tepkilerini ve üzüntülerini gösterdi.

Perseverance’ın evcil kayası, 25 Şubat 2022’de çekilen bir görüntüde keşfedildi ve daha sonra gezici tarafından çekilen fotoğraflarda görünmeye devam etti. Mars topraklarında yaklaşık 10 kilometre yol alan Perseverance’ın evcil kayası, tekerleğin içinde toplam 427 Mars günü geçirdi.

NASA, kayanın Perseverance için hiçbir risk oluşturmadığına ve sonunda kendi kendine düşeceğine karar vermişti. Taşın düşmesi bir yıldan fazla sürse de sonunda bu kehanet gerçek oldu.

Neyse ki Ingenuity helikopteri, Perseverance’ı artık Mars’ta yalnız bırakmadı. Başlangıçta sadece beş kısa uçuş yapması planlansa da, bu minik helikopter çok yakında Mars yüzeyine beklenenin çok ötesinde 50. uçuşunu gerçekleştirecek. Gezgin, bu ay Ingenuity’nin yeni bir yakın plan görüntüsünü paylaştı.

habertermal.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu