Haber

Rusya: Belarus’ta Rus nükleer silahlarının varlığı süresiz olarak

Rusya Dışişleri BakanlığıBDT Ülkeleri Dairesi Başkanı Polişchuk, “ Rus taktik nükleer silahlarının Beyaz Rusya’da bulunmasının olası zaman çerçevesine gelince, Rusya-Belarus anlaşması bu anlamda herhangi bir kısıtlama öngörmüyor. Mevcut jeopolitik durumda, taktik nükleer silahların Rusya’ya iadesi için kilit mesele, ABD ve NATO’nun Rusya ve Beyaz Rusya’nın güvenliğini ve egemenliğini baltalama politikasından vazgeçmesi olabilir.” açıkladı.

Rusya’nın taktik nükleer silahlarını Belarus’a yerleştirme kararının NATO’nun saldırgan politikasına bir tepki olarak gerekli olduğuna dikkat çeken Rus diplomat, muhtıra üzerinde çalışırken NATO ülkelerinin ortak nükleer misyonlarının “yıllarca süren yıkıcı uygulamalarının” dikkate alındığını kaydetti. .

ABD’nin Avrupa’daki savaş başlıklarından farklı olarak Rus taktik nükleer silahının Rusya’nın sonlarına doğru Birlik Devleti topraklarında konuşlandırılacağını vurgulayan Polişchuk, “Tabii ki bu adımdan önce tüm Amerikan nükleer silahlarının boşaltılması gerekiyor. ABD’ye ve Avrupa’daki ilgili altyapı imha edilmelidir.”

habertatvan.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu