İş

Rusya’dan Türklere Davet: Şimdi Gelme Zamanı

Rusya’nın Davos’u ve geçen yıl olarak fiyatlandırıldı 130 ülkeden 16 bin katılımcının ağırlanacağı St. Petersburg Uluslararası Ekonomik Forumu (SPIEF), 14-17 Haziran 2023 tarihlerinde gerçekleştirilecek.Forum öncesi Türk iş dünyası temsilcileriyle bir araya gelen SPIEF CEO’su Alexey Valkov, “Rusya’ya gelme zamanı”daveti yaptı.

Valkov, Türkiye ile ilişkilerin geliştirilmesinin Rusya’nın dış politikasının önceliği ve önceliği olduğunu söyledi. “en önemli” alanlarından biri olduğunu söyledi. Batılı şirketlerin Rusya’dan çekilmesiyle Türk işletmelerinin Rusya pazarındaki boşlukları doldurabileceğini belirten Alexey Valkov, üretimden teknolojiye, ticaretten altyapıya her alanda fırsatlar olduğuna dikkat çekti.

Geçen yıl 33 Türk firmasının Rusya’ya geldiğini kaydeden Valkov, şöyle konuştu: “THY ile Saint Petersburg’dan İstanbul’a 3,5 saat. Bu yıl Türk firmalarını foruma sadece katılımcı olarak değil stratejik ortak olarak da davet ediyoruz.”söz konusu.

2022 yılında SPIEF kapsamında yaklaşık 75 milyar dolarlık bir mutabakat zaptı imzalandığını belirten Valkov, SPIEF’in Rusya’da gelişmek isteyen işletmelerin büyümesi için etkili bir adım olduğuna değindi. İstanbul’un Ruslar için bir merkez haline geldiğini ifade eden Valkov, şöyle konuştu: “Artık ağ oluşturma, karşılıklı yarar sağlayan işbirliği geliştirme ve potansiyel iş ortaklarıyla sürdürülebilir ilişkiler kurma zamanı. SPIEF, tanışmak ve ardından karlı anlaşmalar yapmak için gerekli koşulları yaratma konusundaki engin tecrübesiyle sizi bekliyor.”söz konusu.

“RUSYA’DA YENİ YATIRIMLAR İÇİN GÖRÜŞÜYORUZ”

Rusya’nın IC Holding için değerli ve kalıcı bir pazar olduğunu belirten IC Holding CEO’su Murad Bayar, SPIEF’e yeniden holding olarak katıldıklarını söyledi. Bayar, kümelenmenin uzun yıllardır Rusya ile olan bu güçlü ilgisinin, Akkuyu Nükleer Santrali’nin ana yüklenicisi rolüyle devam ettiğini belirtti. “Yeni yatırım projeksiyonlarını biliyoruz. Belki 6 ay sonra değil ama yine bölgede altyapı yatırımları için görüşüyoruz.”söz konusu.

Bayar, Rusya’da kalıcı iş yapmanın ilk şartının ‘zorunlu’ sözleşme yapmak olduğunu vurguladı. “Rus kurumları yerleşik kuralları olan bir pazardır. Sisteme girdiğinizde kalıcı olacağınız bir pazar”söz konusu.

KAYNAK: DÜNYA

cicekdagiajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu