Teknoloji

Sivrisinekler daha yükseğe çıkıyor; bu arada yanlarında sıtma getiriyorlar

Gezegenimiz ısınmaya devam ederken, sivrisinekler yavaş yavaş daha yüksek rakımlara göç ederek potansiyel olarak ölümcül hastalıkla uğraşmaya alışık olmayan popülasyonlara sıtmayı getiriyor.

Araştırmacılar, Güney Amerika’nın tropik dağlık bölgelerinden Doğu Afrika’nın dağlık ama kalabalık bölgelerine kadar, böceklerin genellikle kendileri için çok soğuk olan yüksek rakımlarda yaşamaya başladığını belgelediler. Yakın tarihli bir Georgetown Üniversitesi araştırması, Sahra altı Afrika’da böceklerin yılda yaklaşık yedi metre hızla hatasız hareket ettiğini buldu.

Johns Hopkins Bloomberg Halk Sağlığı Okulu’nda sivrisinek uzmanı Doug Norris, “ İklim değişikliği ile sivrisinek dağılımındaki genişleme veya değişiklik arasındaki bağlantı gerçektir.” söz konusu.

Norris, bu değişen sivrisinek popülasyonlarının popülasyonları nasıl etkileyeceğini tam olarak belirlemenin zor olduğunu, kısmen insanların sıtmaya karşı mücadelede daha tekdüze hale gelmesinden dolayı zor olduğunu söyledi.

Ülkeler pestisit uygulanmış ağlar, sıtma önleyici ilaçlar ve testler kullandığından, hastalıktan küresel ölümler 2002 ile 2021 ortası arasında yüzde 27 düştü. Önümüzdeki iki yıl içinde Afrika’da on sekiz milyon doz yeni sıtma aşısı dağıtılacak.

Ancak bu durum dünyanın yeni tehditlerle rekabet etmesine neden oluyor. Örneğin, ABD sağlık yetkilileri, ABD’de 2003’ten beri ilk sıtma vakalarının Mayıs ve Haziran aylarında Florida ve Teksas’ta meydana geldiğini ve Cibuti ve Etiyopya’daki sıtma artışlarının arkasında muhtemelen istilacı bir sivrisinek cinsinin olduğunu söylüyor. Dünya Sağlık Örgütü yetkilileri, en son küresel sıtma raporunda, iklim değişikliğinin ortaya çıkan başka bir tehdit oluşturduğunu yazdı.

Bilim adamlarının sivrisineklerin hareket halinde olduğu konusunda hemfikir oldukları rahatlıkla söylenebilir.

2016 yılında yayınlanan bir araştırma, sıtma taşıyan sivrisineklerin yaşam alanlarının Kilimanjaro’nun yüksek kesimlerinde sadece 10 yılda yüzlerce kilometrekare genişlediğini keşfetti. Sonuç olarak, araştırma bulgularına göre, özellikle nüfus daha önce bu hastalığa çok fazla maruz kalmadığı için, yoğun nüfuslu bölge yeni sıtma riskleriyle karşı karşıya. Ayrıca, bu çalışma daha sıcak alçak rakımlarda daha az sivrisinek olduğunu bulmuştur.

Ottawa Üniversitesi’nde Sahra altı Afrika’da sıtma üzerine çalışan profesör ve araştırmacı. Manisha Kulkarni, “ İklim değişikliği ve diğer tüm çevresel değişiklikler daha yüksek rakımlarda ısındıkça, sivrisinekler dağın daha yükseğinde hayatta kalabilmektedir.” söz konusu.

Nairobi merkezli Uluslararası Böcek Fizyolojisi ve Ekoloji Merkezi’nde sıtma üzerinde çalışıyor. Jeremy Herren Isınan sıcaklıkların sivrisinek popülasyonlarının yaşamayı seçtiği yerleri etkilediğine dair kanıtlar var. Ancak bunun sıtmanın yayılmasını nasıl etkileyeceğine dair kapsamlı varsayımlarda bulunmanın zor olduğunu söyledi.

Araştırmacılar, sivrisineklerin yaşam alanları konusunda çok seçici olmalarına rağmen, larvaların genellikle daha sıcak yerlerde daha hızlı büyüdüğünü söylüyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu