Haber

YSK’dan dikkat çeken karar! Millet İttifakı bu 16 ilde sandıkta olmayacak

Çorum, Düzce, Batman, Van, Bartın, Adıyaman, Çankırı, Amasya ve Hakkari illerinde CHP logolu seçim yapılması kararlaştırılırken; Gümüşhane, Bayburt, Aksaray, Yozgat, Muş, Bitlis ve Erzurum illerinde UYGUN Partisi logosuyla seçim yapılması kararlaştırıldı.

AK PARTİ KARŞI

Millet İttifakı YSK temsilcileri, bu illerdeki sandıklarda “Millet İttifakı” isminin kullanılıp kullanılmayacağına ilişkin YSK’dan görüş isterken, AK Parti YSK Temsilcisi Recep Özel, “Seçim yapılamadığından Millet İttifakı ismi kullanılamıyor. ittifakla bu illerde yapılacak”.

YSK SON SÖZLERİ SÖYLEDİ

Habertürk’te yer alan habere göre; YSK dünkü toplantısında her iki başvuru üzerinden durumu değerlendirdi. Yapılan görüşmeler sonucunda; Yüksek Seçim Kurulu, söz konusu 16 ilde “Millet İttifakı” adının kullanılamayacağına karar verdi. Bu illerde sadece aday gösteren partinin logosu yer alacaktır. Söz konusu partinin logosunda “Millet İttifakı” ibaresi yazılmayacak.

FERMUAR MODELİ NEDİR?

Bazı illerde ortak milletvekili aday listesi üzerinde çalışan CHP ve GEZEL Parti, Millet İttifakı’nın milletvekili sayısını artırmak için milletvekili seçme olasılığı düşük olan illerde seçime fermuar modeliyle girme kararı aldı. Her iki parti adayının da listede birbirini takip ettiği fermuar yöntemi, ağırlıklı olarak milletvekili sayısının 5 veya daha az olduğu Aksaray, Gümüşhane ve Çorum gibi küçük illerde uygulanacak. Fermuarlı modelle seçim yapılacak illerde aday listesi, CHP ve İYİ Parti’nin önceki seçimlerdeki oy oranı ve seçmenin eğilimine göre belirlenecek. Buna göre 16 ilin 9’unda CHP’nin adayı, 7’sinde İYİ Parti’nin adayı ilk sırayı alacak.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu