Ekonomi

ABD’de Kişisel Tüketim Harcamaları Beklentilerin Üzerinde Arttı

YENİ ABD’de kişisel tüketim harcamaları Eylül ayında beklentilerin üzerinde yüzde 0,7 arttı.

ABD Ticaret Bakanlığı Eylül ayı kişisel gelir ve tüketim harcaması verilerini açıkladı.

Buna göre ülkede bireysel gelirler eylülde bir önceki aya göre yüzde 0,3 arttı. Piyasa beklentisi bu dönemde bireysel gelirlerin yüzde 0,4 oranında artacağı yönündeydi. Ağustos ayında Amerikalıların kişisel gelirindeki artış yüzde 0,4 oldu.

Kişisel tüketim harcamaları da Eylül ayında aylık bazda yüzde 0,7 ile beklentilerin üzerinde arttı. Piyasa beklentisi kişisel tüketim harcamalarındaki artışın yüzde 0,5 olacağı yönündeydi. Ağustos ayında kişisel tüketim harcamaları yüzde 0,4 arttı.

Kişisel tüketim harcamaları fiyat endeksi de Eylül ayında aylık bazda yüzde 0,4, yıllık bazda ise yüzde 3,4 arttı. Söz konusu bilgiler ağustos ayında da aynı oranda arttı.

ABD Merkez Bankası’nın (Fed) enflasyon göstergesi olarak kabul ettiği gıda ve enerji kalemlerini hariç tutan çekirdek kişisel tüketim harcamaları fiyat endeksi aynı dönemde aylık bazda yüzde 0,3, yıllık bazda ise yüzde 3,7 arttı.

Eylül ayında piyasa beklentileri doğrultusunda artan bireysel tüketim harcamaları fiyat endeksi ağustos ayında aylık yüzde 0,1, yıllık ise yüzde 3,8 seviyesinde gerçekleşti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu