Haber

Eritre’de Gözaltına Alınan Yemenli Balıkçılar Serbest Bırakıldı

Eritre’de birkaç ay önce gözaltına alınan 67 Yemenli balıkçının serbest bırakıldığı bildirildi.

Husi bağlantılı haber ajansı SABA’da yayınlanan habere göre, 67 Yemenli balıkçı Eritreli yetkililer tarafından serbest bırakıldı.

Hudeyde vilayetinden balıkçıların birkaç aydır alıkonulduğu haberinde, Yemenli balıkçıların sık sık Eritreli yetkililer tarafından gözaltına alınmasının uluslararası anlaşmalara aykırı olduğuna dikkat çekildi.

Raporda, Kızıldeniz Balıkçılık Kurumu yetkililerinin, Eritre’de gözaltına alınan diğer Yemenli balıkçıların serbest bırakılması için uluslararası toplum ve insan hakları kuruluşlarına harekete geçmesi çağrısı da yer aldı.

Eritreli yetkililer konu hakkında henüz bir açıklama yapmadı.

Kıyı kentlerinde yaşayan Yemenliler, iç savaş nedeniyle yaşadıkları ekonomik sıkıntıların ardından balıkçılığa yöneldi.

Yemen’de iç savaş

Yıllardır siyasi istikrarsızlığın hüküm sürdüğü Yemen’de İran destekli Husiler, Eylül 2014’ten bu yana Sana’a ve bazı bölgeleri kontrol ediyor.

Suudi Arabistan ve Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) liderliğindeki koalisyon güçleri, Mart 2015’ten bu yana Husilere karşı Yemen hükümetini destekliyor.

Birleşmiş Milletler’e göre dünyanın en büyük insani krizlerinden birinin yaşandığı Yemen’de nüfusun yüzde 80’inin insani yardıma ve korunmaya ihtiyacı var.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu