Haber

İzmit Belediyesi Hıdırellez Şenlikleri Tamamlandı

Doğanın uyanışını ve baharın gelişini temsil eden İzmit Belediyesi. Hıdırellez ‘ kutlaması amacıyla düzenlenen şenlik, üçüncü gününde Balören Mahallesi’nde tamamlandı. İzmit Belediye Başkanı Fatma Kaplan Hürriyet, “14 Mayıs’tan sonra daha güzel bayramları siz değerli canlarımızın coşkusuyla kutlamak dileğiyle” dedi.

İzmit Belediyesi tarafından düzenlenen Geleneksel Hıdırellez Şenlikleri Balören Köyü’nde coşkuyla kutlandı. Festival, Makbule Oral’ın konseriyle başladı. Şahkulu Sultan Vakfı Semah Topluluğu ve Maltepe Cemevi Sema Topluluğu’nun semah hizmetinin ardından lokma duası yapıldı ve vatandaşlara lokma dağıtıldı. Erdal Erzincan ve Mercan Erzincan’ın konseriyle coşku doruk noktasına ulaştı.

Festivalin son gününde programın açılış konuşmasını yapan Başkan Hürriyet, şunları söyledi:

“HIDIRELLEZ KARDEŞLİK, BARIŞTIR, BARIŞTIR”

“Baharı birlikte karşılamak bizim için gerçekten çok kıymetli. Baharı getiren tüm canlara selam olsun. Selam olsun hepinize aziz Cumhuriyetin, Kuva-yı Milliye’nin ve Mustafa Kemal Atatürk’ün evlatları. Hıdırellez kardeşliktir, barıştır, hoşgörüdür. Hıdırellez bir uyanıştır, bir rahmet.Bu güzel günlerde hepinize huzur ve rahmet diliyorum.

“14 MAYISTAN SONRA DAHA GÜZEL TATİLLERİ KUTLAMAK İÇİN HOŞ GELDİNİZ”

Sesi, soluğu, sözü ile bizlerle olacak değerli sanatçılarımıza çok teşekkür ediyorum. Sağlığın, sevincin, afiyetin, huzurun, kanaatin, rahmetin hayırlısı hayatımıza, herşeyin hayırlısı güzel ülkemize gelsin. Tüm evlerimizde bolluk ve bereket olsun. Bu sizin için duam olsun, sevgili ruhlar. 14 Mayıs’tan sonra daha nice bayramları siz canların coşkusuyla kutlamak dileğiyle.

“3 TOHUMUN ACISINI YAŞIYORUZ”

Mayıs ayında Hıdırellez coşkusunu yaşasak da hüznü de yaşarız. 3 fidanın hatırasını ve acısını yaşıyoruz. 3 fidanımıza; Deniz Gezmiş, Hüseyin İnan ve Yusuf Aslan’a tüm canlardan selamlar. Tam bağımsız bir Türkiye için onları minnetle selamlıyoruz.”

Kaynak: ANKA / Kültür Sanat

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu