Haber

Microsoft, Nintendo ile anlaştı! 10 yıl daha Call of Duty geliyor

Günümüzde oyun dünyasının en değerli anlaşmalarından biri olarak görülen Microsoft-Activision Blizzard anlaşmasında sıcak gündem devam ediyor. Avrupa Konseyi ve Federal Ticaret Komisyonu tarafından başlatılan soruşturmalar devam ederken, piyasada haksız rekabet ve tekelleşme endişeleri var. Bugün, zamanlaması açısından kritik olan yeni bir anlaşma açıklandı. Gelin haberin detaylarına birlikte göz atalım.

MicrosoftNintendo ile 10 yıllık Call of Duty anlaşması imzaladı!

Microsoft 68,7 milyar dolar ödeyerek satın almaya hazırlanan Activision Blizzard’ın bünyesinde Call of Duty, Warcraft ve Overwatch gibi birbirinden değerli oyunlar bulunuyor. Bu nedenle bu firma Microsoft ‘nin mülkiyeti piyasadaki birçok şirketi endişelendiriyor. Microsoft tarafı ise bu endişeyi ortadan kaldırmak ve satın alma işlemini tamamlamak adına bugün çok önemli bir işarete imza atıyor.

Öyle ki Call of Duty ve diğer Xbox oyunları 10 yıl boyunca birebir gün ve eşit içerikle Nintendo’ya gelmeye devam edecek. Aralık ayında açıklanan anlaşma, ilk olarak Microsoft Gaming CEO’su Phil Spencer’dan geldi. PlayStation tarafına da aynı sözü veren Spencer, bugün yapılacak Avrupa Komitesi toplantısı öncesi resmi imzaları atarak büyük bir koz eline geçti.

Call of Duty Contemporary Warfare 2 silahları eBay’de satışta!

Anlaşmayı bir tweet ile duyuran Microsoft lideri Brad Smith, tweet’in devamında şu ifadeleri kullandı:

“Artık Xbox oyunlarını Nintendo oyuncularına getirmek için 10 yıllık bağlayıcı bir sözleşme imzaladık. Bu, Xbox oyunlarını ve Call of Duty gibi Activision oyunlarını daha fazla platformda daha fazla oyuncuya ulaştırma taahhüdümüzün sadece bir parçası.”

Şimdi Xbox oyunlarını Nintendo oyuncularına getirmek için 10 yıllık bağlayıcı bir sözleşme imzaladık. Bu, Xbox oyunlarını ve Call of Duty gibi Activision oyunlarını daha fazla platformda daha fazla oyuncuya ulaştırma taahhüdümüzün sadece bir parçası. pic.twitter.com/JmO0hzw1BO

– Brad Smith (@BradSmi) 21 Şubat 2023

PlayStation tarafı için Call of Duty büyük bir değer taşıyor. Bu nedenle Sony, Activision Blizzard’ın Microsoft tarafından satın alınmasını istemiyor. Genel yaygara, Microsoft’un Call of Duty’yi sadece Xbox ve PC tarafında özel bir oyun olarak sunduğu yönünde. Ancak anlaşma tamamlanırsa Call of Duty en az 10 yıl daha PlayStation tarafında çıkış yapacak.

Avrupa Konseyi’nin Nisan ayında kararını vermesi bekleniyor. peki bu sensin haberler Bu konu hakkında ne düşünüyorsun? Sizce Microsoft Nintendo anlaşması ile satın alma tamamlanabilir mi? Görüşlerinizi Yorumlar bölümünden bizlerle paylaşmayı unutmayın.

Kaynak: Shiftdelete / Teknoloji

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu