Ekonomi

Borsa güne yükselişle başladı

Borsa İstanbul’da BIST 100 endeksi güne yüzde 0,43 artışla 4.681,71 puandan başladı.

Açılışta BIST 100 endeksi önceki kapanışa göre 20,03 puan ve yüzde 0,43 yükselerek 4.681,71 puana yükseldi.

Bankacılık endeksi yüzde 0,12, holding endeksi yüzde 0,24 arttı. Orta branş endekslerinde en çok kazananlar yüzde 1,42 ile yeme-içme olurken, orman, kağıt ve matbaa yüzde 0,12 ile en çok kazandıran oldu.

Dün yükseliş trendinde hareket eden BIST 100 endeksi yüzde 1,57 yükselerek günü 4.661,68 puandan kapattı.

Analistler, ABD’deki borç limiti krizinin çözüleceğine dair beklentilerin güçlenmesiyle küresel borsaların olumlu bir seyir izlediğini belirtti.

ABD Başkanı Joe Biden, dün Kongre liderleriyle yaptığı görüşmenin ardından Beyaz Saray’da düzenlediği basın toplantısında borç limiti konusunda verimli bir görüşme gerçekleştirdiklerini belirterek, ABD’den önce anlaşmaya varacaklarından emin olduğunu belirtti. varsayılan

ABD Temsilciler Meclisi Başkanı Kevin McCarthy de Pazar gününe kadar bir borç limiti anlaşması yapılabileceğini belirtti.

Öte yandan, ABD’de devam eden güçlü ekonomik aktivite, ABD Merkez Bankası’nın (Fed) gelecek ayki toplantısında alacağı kararlara ilişkin belirsizlikleri artırırken, Banka’nın faiz oranlarını 25 baz puan artırabileceği beklentileri Haziran ayında yüzde 28’e yükseldi.

Analistler, perakende devi Wallmart’ın bugün ABD’de finansal sonuçlarının açıklanmasının beklendiğini belirterek, şirketin önümüzdeki döneme ilişkin tahminlerinin piyasalardaki oynaklığı artırabileceğini sözlerine ekledi.

Analistler bugün yurt içinde Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Piyasa Katılımcı Anketi ve Finansal İstikrar Raporu, ABD’de haftalık işsizlik maaşı, Philadelphia Fed iş görünüm endeksi ve teknik olarak yurt dışında ikinci el konut satışlarının takip edileceğini belirtti. BİST 100 endeksinde 4.750 ve 4.900 seviyelerinin direnç konumunda, 4.600 puanın ise destek konumunda olduğunu kaydetti.

haber-sariz.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu