Haber

Eski Hollywood yapımcısı Weinstein için bir mahkumiyet daha

ABD’deki Los Angeles mahkemesi, eski Amerikalı film yapımcısı Harvey Weinstein’ın kendisine karşı yeni bir tecavüz olayı nedeniyle kusurlu olduğuna karar verdi.

ABD basınında yer alan haberlere göre, şu anda New York’ta kesinleşmiş 23 yıllık cezasını çekmekte olan Weinstein, Los Angeles’ta hakkında devam eden tecavüz davası kapsamında 19 Aralık’ta suçlu bulundu.

Jüri, Weinstein’ın 2013’te Beverly Hills’teki bir otel odasında kendisine tecavüz ettiğine dair bir kadının sözüne dayanan iddianame üzerine iki hafta süren tartışmanın ardından kararını verdi.

Weinstein, tecavüz ve cinsel taciz de dahil olmak üzere kendisine yöneltilen 7 suçlamadan 3’ünde hüküm giydi.

Savcılar, Weinstein’ın Hollywood’daki nüfuzunu gelecek vaat eden aktrisleri özel toplantılara davet etmek ve ardından onlara cinsel tacizde bulunmak için kullandığını söyledi.

Davayı yürüten savcılardan biri olan Paul Thompson, “Bu adamın karakterine ve kadınlara neler yaptığına dair reddedilemez kanıtlarımız var” dedi. söz konusu.

Weinstein’ın avukatları ise müvekkillerine yöneltilen suçlamaların ya asılsız argümanlar olduğunu ya da film yapımcısı ile savcılar arasındaki ilişkinin isteğe bağlı bir “karşılıklı ilişki” olduğunu savundu.

Güç kullanıldığına dair rastgele bir delil olmadığını belirten savunma avukatlarından Alan Jackson, müvekkilini suçlayanları “ün ve servet avcıları” olarak nitelendirdi.

Harvey Weinstein’ın cezasının 2023’te onanması bekleniyor ancak bu davada cezasını çekmek üzere Kaliforniya’ya gönderilmeden önce New York’ta cezasını tamamlaması gerektiği aktarılıyor.

2017’den beri 100’den fazla kadın Weinstein’ı tecavüz, cinsel saldırı veya cinsel tacizle suçladı.

Şubat 2020’de 70 yaşındaki Weinstein, Amerika Birleşik Devletleri’nde bir mahkeme kararıyla birden fazla kadına tecavüz ve cinsel saldırıda bulunmaktan 23 yıl hapis cezasına çarptırıldı.

İngiltere Kraliçesi II. Elizabeth, Ocak 2004’te çok sayıda tecavüz ve cinsel tacizden hüküm giymiş Harvey Weinstein’a verdiği “İngiliz İmparatorluğu Mükemmellik Onursal Liderliği”ni Eylül 2020’de geri aldı.

Weinstein ile ilgili tezlerin ortaya çıkmasının ardından kadınların sosyal medyada “#meetoo (ben de)” etiketiyle maruz kaldıkları cinsel taciz dünya çapında tepkiye dönüşerek “#meetoo” hareketini başlattı.

Öte yandan İngiltere’de Haziran 1996’da Weinstein’a bir kadına yönelik iki “uygunsuz saldırı” suçlamasıyla dava açılmasına karar verildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu